“KAMUDA PROTOKOL VE GÖRGÜ KURALLARI" BAŞLIKLI KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-->

“KAMUDA PROTOKOL VE GÖRGÜ KURALLARI" BAŞLIKLI KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

29 Kasım 2022

BAİBÜ İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Kamuda Protokol ve Görgü Kuralları” konferansı Akşemseddin İslami İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gökkır, Üniversitemiz daire başkanları, Genel Sekreter yardımcıları, akademisyenler ve idari personel katıldı. BAİBÜ Genel Sekreteri İhsan Ağcan da programın ikinci bölümüne katılım sağladı.

Konferans, BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Altınöz’ün özgeçmişini aktarmasıyla başladı. Altınöz de konuşmasına başlarken sabaha karşı yaşanan depreme yönelik geçmiş olsun dilekleriyle sundu.

Altınöz sunumunun başında protokol kavramını Kamusal ve kurumsal hayat içerisinde uyulması gereken resmi nezaket ve görgü kuralları şeklinde tanımladı. Program boyunca katılımcılara da söz vererek interaktif bir sunum gerçekleştiren Altınöz, protokol kelimesinin Türkçeye nasıl yerleştiğini aktarırken geçmiş dönemde kullanılan benzer kavramları katılımcıların katkılarıyla değerlendirdi.

Bütün ilişkiler gibi resmi protokolün de selam ile başladığına dikkat çeken Altınöz, bu hususta sözü Prof. Dr. Bilal Gökkır’a vererek selamın hususiyetlerine dair katkılarda bulunmasını rica etti. Gökkır, selam kavramının ve pratiğinin İslami ve kültürel yönleri üzerinde durdu. Altınöz ise selamın resmi ilişkinin başında saygı ve güveni sağladığını belirtti. Devamında selamlaşmanın doğrudan bir devamı olarak görülebileceği aktarılan tokalaşma üzerinde duruldu ve tokalaşmanın inceliklerine değinildi. Kişilere üstlendikleri idari görevler, akademik, resmî unvanları doğrultusunda ne şekilde hitap edilmesi gerektiği üzerinde durulduktan sonra programa kısa bir ara verildi.

Etkinliğin ikinci kısmına resmi makamda davranış kuralları, oturma düzeni, konuğu ağırlama usulleri ve üstlerle protokol ilişkilerinin mahiyeti üzerinde durularak başlandı. Bu noktada konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Altınöz’ün ricası üzerine Prof. Dr. Samettin Gündüz’ün konuya dair sosyolojik açıdan katkıları oldu. Gündüz, ast üst ilişkileri ve protokol kuralları hususunda büyük oranda aile ve toplumsal kökenli bir muaşeret geliştiğini ifade etti. Altınöz, Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın da iade-i hatır hususunda yorumunu rica etti. Gökkır, İlahiyat Fakültesi’nde verdiği “Kariyer Planlaması” derslerinden örneklerle büyüğün küçüğe hatır sormasının asli ve doğru olan yaklaşım olduğunu aktardı. Programın son kısmında protokolde duruş yerleri, üst ve astların konumları, toplantı protokolü ve toplantı masası oturumları ile resmi davet ve ziyafetlerde protokol kuralları üzerinde duruldu.

Altınöz’ün sözlerini noktalamasının ardından soru cevap kısmına geçildi. Soru cevap kısmının bitmesinin ardından Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Prof. Dr. Bilal Gökkır’ın, Prof. Dr. Mehmet Altınöz’e teşekkür belgesi vermeleriyle program sona erdi.

Top